Organizácia Hockey Ministries International (HMI) so sídlom v Kanade bola založená v roku 1977 ako kresťanská hokejová organizácia. V roku 2008 bola založená aj slovenská pobočka HMI – Slovakia vo forme občianskeho združenia. V roku 2010 bola HMI – Slovakia prijatá tiež za člena SZĽH. Cieľom HMI je všestranný rast osobnosti športovcov po duchovnej stránke a zvyšovanie ich výkonnosti pomocou tréningových táborov. HMI rozvíja činnosť v každej oblasti ľadového hokeja: medzi hráčmi, trénermi, ich rodinami, ale aj fanúšikmi. Hlavnou náplňou činnosti je predovšetkým usporiadanie kresťanských hokejových kempov po celom svete. Tie sú určené pre mladých hokejistov vo veku 8-16 rokov a sú realizované v USA, Kanade, Švajčiarsku, Švédsku, Českej republike a na Slovensku.

Na Slovensku sa kempy konali: prvý ročník v Nitre (rok 2004 - 28 detí), potom v Trenčíne (rok 2005 - 55 detí), tretí, štvrtý, piaty, šiesty a siedmy ročník v Trnave (rok 2006 - 93 detí, rok 2007 - 78 detí, rok 2008 - 75 detí, rok 2009 - 66 detí, 2010 – 97 detí). V roku 2011 a 2012 sa kemp uskutočnil v Martine (89 a 88 detí). V kempoch sú v pozícii trénerov skúsení hráči z NHL a európskych hokejových líg, resp. v pozíciách asistentov trénerov sú aktuálni hráči amerických, kanadských a európskych líg. Tradične v kempoch pomáhajú: Glenn "Chico" Resch (dlhoročný brankár NHL, víťaz Stanley Cup-u a tréner), v súčasnosti zmluvný komentátor N.J. Devils, Laurie Boschman (bývalý hráč a kapitán Ottava Senators, NHL), David Booth(súčasný hráč NHL - Florida Panthers), Mike Gartner (bývalá NHL hviezda a jeden zo zakladateľov organizácie HMI), Bill Butters (bývalý hráč NHL, v súčasnosti tréner mládeže v Minesote), Alex Pirus a Mark Osborne, a Stu Grimson. Všetci títo hráči sú členmi HMI. V našich kempoch ich spoznáte na ľade, ale aj v ich súkromnom živote. V rámci kempu rozprávajú o svojej hokejovej kariére či úspechoch, ale tiež o ich viere v Boha a jej uplatnení v hokeji i v bežnom živote. Mladí hráči rozvíjajú svoje hokejové zručnosti a zároveň sa zoznamujú s Biblickými príbehmi.

Organizácia HMI a aj jej slovenská pobočka je nezisková. Tréneri aj inštruktori pracujú dobrovoľne bez nárokov na odmenu. To platí aj o tréneroch z amerického kontinentu. Vďaka tomuto prístupu a aj vďaka dotácii HMI na uvedené kempy sú tieto kempy finančne prístupné aj hráčom zo sociálne a ekonomicky slabšieho prostredia.

Našu prácu a úspešné organizovanie kempov na Slovensku ocenili aj kolegovia z USA a Kanady a čo je zvlášť cenné, aj Peter Budaj, ktorý nás v kempe osobne navštívil, podobne ako aj iné naše známe hokejové osobnosti: Andrej Mezsároš a Ľubomír Sekeráš.

Za jeden z veľkých úspechov činnosti HMI Slovakia je aj spolupráca s nadáciou Goals and Dreams, ktorá pracuje pri NHLPA, čo je vlastne asociácia hráčov NHL. Prostredníctvom programu Goals and Dreams je možné získať v rámci pomoci výstroje pre mládež, zariadenia pre štadióny a podobne. Naša organizácia pomáha pri spracovaní projektov pre uvedený program a následne napomáhame uvedené projekty v Kanade aj presadiť. Za posledné 2 roky sa nám podarilo takto pomôcť klubom v Trnave, Michalovciach, Banskej Bystrici a Žiline. Aj zo strany NHLPA sme boli ocenení dôverou a práve na základe našej práce bola HMI - Slovakia poverená v roku 2009 organizovaním svetových osláv NHLPA na Slovensku. V Trnave sa uskutočnila jedinečná akcia – oslavy 10. výročia nadácie Goals and Dreams, ktoré prebiehali v 10 krajinách sveta.

V poslednej dobe sa na podnet našej členskej základne rozbehlo aj organizovanie účasti hráčov na turnajoch. Podarilo sa nám dať dokopy tímy pod hlavičkou HMI Slovakia, ktorých vystúpenia na turnajoch boli úspešné. Prvým podnetom bol turnaj Challenger Cup v Prahe. Tu sme ešte len zbierali skúsenosti. Ale už následné turnaje ukázali naše možnosti: Náš tím ročníkov 95/96 vyhral náročný medzinárodný turnaj v Prešove a vybojoval pekné 4. miesto na silnom turnaji vo Zvolene. Tím 98 vyhral Grishun Cup v Žiline a 2. miesto na ťažkom turnaji vo Švajčiarsku vo Flims. Cieľom organizovania účasti na turnajoch je umožniť talentovaným hráčom z klubov, kde je nízka hráčska základňa účasť na ťažkých a náročných podujatiach. Jednoznačne sa nám potvrdilo, že takáto činnosť má hlboký zmysel. Hráči získavajú neoceniteľné skúsenosti s hokejom vrcholovej úrovne pri hre v silnom tíme. Takýmto spôsobom je možné udržať ich vo vysokej hernej forme. Hráči sú zaraďovaní do našich tímov len s písomným súhlasom klubu.

 

Stanovy nášho združenia si môžete prečítať klinknutím na tento link.